Safir (Sapphire)
Safir, dragulj na nebu, dobio je ime po latinskoj reči za plavi safir, najpoznatiju boju dragulja. Primarni faktor u određivanju vrednosti je intenzitet plave boje.
Iako postoji mnogo nijansi plave u Sapphire-u, one označene kao “kraljevsko plava” i “cornflower blue” su među najtraženijim, prema Haghighat-u. “Kraljevsko plavo” se odnosi na dublju, zasićeniju plavu sa uskim rasponom nijansi. Ako boja postane previše tamna, može izgledati mastilo i pospano. Cornflover Blue je baršunasto plava boja koja se kreće u intenzitetu od svetle do intenzivne.” On tvrdi da su safiri “Roial Blue” veoma traženi u Aziji, dok su “Cornflover blue” safiri preferirani u Sjedinjenim Državama i Evropi.
Postoji i specijalno retka vrsta safira „Safir zvezda“ u kome je kristalna struktura takva da pri fokusiranom svetlu pokazuje zvezdu iz bilo kog pravca.
Safir – Šarenilo boja
Safir, jedan od najživopisnijih dragulja, dostupan je u gotovo svim bojama, uključujući žutu, breskvu, narandžastu, roze, ljubičastu, ljubičastu i zelenu, kao i bezbojnu, sivu i crnu. Prema trgovcu draguljima E. Gamini Zoisa iz Mincraft-a u Šri Lanki, safir “padparadscha” je posebna sorta sa delikatnom mešavinom boja narandžaste i crvene. Međutim, crvena boja je rezervisana samo za rubin, koji su oboje članovi porodice minerala korunda.
Plavi Safiri
Boja safira ima najveći uticaj na njegovu vrednost, a preferirani safiri imaju jaku do živopisnu zasićenost boja. Najvredniji su plavi safiri sa baršunasto plavim do ljubičasto plavim tonovima. Ove vrste safira imaju najveću cenu po karatu. Plavi safiri koji su manje vredni takođe mogu biti sivkasti, previše svetli ili previše tamni.
Padparadscha Safir
Padparadscha je izuzetno retka i kolekcionarska sorta koja je mešavina ružičaste i narandžaste. Takvi dragulji su obično veoma vredni – mnogo više od mnogih drugih vrsta otmenih safira. Njihovu boju može biti teško opisati. Neki ljudi veruju da boje padparadscha safira treba nazvati lososom ili zalaskom sunca. Međutim, naziv padparadscha dolazi iz sanskritskog jezika i odnosi se na bogatu boju lotosovog cveta.
Padparadscha safiri bi trebalo da budu svetlo do srednje ružičasto narandžaste do narandžasto-ružičaste, prema onima koji se bave ovim dragim kamenjem.
Ružičasti i ljubičasti safiri
Ružičasti safiri se kreću u zasićenosti boja od svetlo crvene (ružičaste) do svetloljubičaste, koji su izvan raspona boja rubina ili ljubičastog safira. Ljubičasta je uvek dominantna boja u ljubičastim safirima. Oni se kreću u zasićenosti boja od slabe do živopisne, u rasponu od srednje do tamno crvenkasto ljubičaste do ljubičasto ljubičaste. Padparadscha, ružičasta i ljubičasta, narandžasta i žuta, zelena, bezbojna i crna su glavne kategorije fensi safirnih boja. Svaka kategorija ima svoju paletu boja, uzroke boja i tržište.
Od žutih do narandžastih safira
Žuti safir dolazi u različitim zasićenjima boja u rasponu od žute do narandžasto žute i u svetlim do tamnim tonovima, dok narandžasti safir dolaze u duboko zlatnim, mandarinskim i duboko narandžastim nijansama.
Žuti safiri mogu da variraju od svetle do tamno zelenkasto žute do narandžasto žute sa slabom do intenzivnom zasićenošću boja kada na njih utiču druge boje unutar istog dragulja. Žuta do narandžasto žuta sa živopisnom zasićenošću je najfiniji žuti safir.
Narandžasti safiri variraju u boji od žućkaste do crvenkasto narandžaste. Najbolji narandžasti safiri su svetle, čisto narandžaste do crveno-narandžaste boje, srednjeg tona i živopisne zasićenosti.
Zeleni Safir
Safiri komercijalnog kvaliteta mogu imati manje poželjnu zelenkasto plavu boju ili jaku zelenkasto plavu boju koja je vidljiva kada se dragulj posmatra. Ujednačeno zeleni safiri zasićene boje su izuzetno retki i visoko cenjeni od strane kolekcionara. Boja koja se vidi u zelenim safirima je uzrokovana kombinacijom žutog i plavog safira.
Šta je specifično značenje Safira?
Smatra se da safir donosi mir i zadovoljstvo duševu dušu, kao i poverenje u ispunjavanje svoje sudbine.
Zbog toga što izaziva energiju lojalnosti, iskrenosti i predanosti, safir se često koristi u dizajnu engleskog prstena. Neki od najpoznatijih saphireskih angažovanih prstena pripadali su pokojnoj princezi Dajani, glumici Penelope Cruz i supermodelu Elizabet Hurley.